Witamy w

Niestety używasz starej wersji Internet Explorera, dla której wsparcia nie oferujemy. Prosimy zainstaluj najnowszą wersję (11+), bądź skorzystaj z innej przeglądarki.
SupraBrokers Logo

Aktualności

Konwent Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego

22 | 11 | 2019

W dniach 25-26 listopada w Karpaczu odbędzie się Konwent Wójtów i Burmistrzów Gmin Subregionu Wrocławskiego z udziałem Supra Brokers. W programie wydarzenia dyskusja moderowana przez Pana Kamila Pogodę - Członka Zarządu Supra Brokers z tematem Supra Brokers "Nowelizacja ustawy o odpadach z ubezpieczenia środowiskowe". Pan Kamil Pogoda Odpowiedzialny za ekspansję Supra Brokers S.A. na nowe rynki i nowe obszary działalności. Broker ubezpieczeniowy w branży od 17 lat. Z wykształcenia prawnik, absolwent MBA. Autor programów z zakresu zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym w przedsiębiorstwach. Współpracuje z największymi, komercyjnymi Klientami Spółki.

VIII Konferencja Techniczno-Naprawcza "PKP Intercity"

20 | 11 | 2019

Dzisiaj też Supra Brokers jedzie do Sopotu na VIII KONFERENCJĘ TECHNICZNO-NAPRAWCZĄ „PKP INTERCITY” S.A.. - na 5 dni przed "Świętem Kolejarza" które obchodzone jest w Polsce 25-ego listopada będziemy rozmawiać również o tym jak kolej łączy pokolenia a transportu kolejowego nie ma przecież bez Kolejarza.

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy czyt. więcej:

20 | 11 | 2019

Już w najbliższą środę, 20 listopada odbędzie z udziałem Supra Brokers VII Dolnośląski Kongres Samorządowy, organizowany pod hasłem „Silny Samorząd – Silne Państwo”.

Motywem przewodnim Kongresu są zagadnienia związane z rolą i znaczeniem samorządu terytorialnego u progu zmian zachodzących we współczesnej Polsce.

Samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, naukowcy, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci porozmawiają o rozwoju transportu i kolei oraz o walce ze smogiem w kontekście ekologii na Dolnym Śląsku. Poruszone zostaną również kwestie ochrony zdrowia i związanych z nią wyzwań.

materiały prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego:

"Za nami VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

20.11.2019 16:11

„Silny samorząd – silne państwo” – to główne hasło zakończonego właśnie siódmego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie, organizowane już tradycyjnie przez samorząd województwa dolnośląskiego, zgromadziło przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, przedsiębiorców, ekspertów i dziennikarzy.

 

 

Dolnośląski Kongres Samorządowy cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Siódma edycja zgromadziła grono ponad 600 osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.

 

- Zasługi samorządu terytorialnego dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj, na dole, w mozolnym trudzie i dzięki ciężkiej pracy, wykuwa się autentyczna siła Polski i jej przyszłość. Obwodnice, hale sportowo-rekreacyjne, nowe żłobki i przedszkola, szkoły, boiska sportowe, koleje, tysiące zrealizowanych potrzeb – to niepodważalne osiągnięcia samorządu, z których dumni są wszyscy Polacy. Najlepszym tego przykładem jest Dolny Śląsk – mówił marszałek Cezary Przybylski.

 

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany myśli na temat najistotniejszych wyzwań, przed jakimi stoją samorządy w Polsce. Była to również szansa dla samorządowców z województwa dolnośląskiego do rzeczowej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektywach ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach, które przed nimi stoją.

 

Dzisiejsze wydarzenie podzielone było na 3 panele tematyczne moderowane przez Agnieszkę Gozdyrę z telewizji Polsat News, Bogusława Chrabotę - redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita oraz Agnieszkę Kapłon z TVP3 Wrocław. Zebrani debatowali podczas trzech paneli tematycznych:

 


•    „Miejsce samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce” – z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego, Roberta Raczyńskiego – Prezydenta Lubina, Ireny Krzyszkiewicz – Burmistrza Góry, prof. dr hab. Kazimierza Kika z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy.


•    „Eko-Dolny Śląsk” – z udziałem wicemarszałka Grzegorza Macko, Tymoteusza Myrdy - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Dariusza Stasiaka - Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Tomasza Kulczyńskiego - Burmistrza Chocianowa, Julii Rokickiej - Działaczki społecznej, Współzałożycielki Stowarzyszenia Biorecykling, Bartosza Huzarskiego - trenera i założyciela Huzar Bike Academy, Radnego Powiatu Wrocławskiego, organizatora cyklu wyścigów „Via Dolny Śląsk”


•    „Zdrowie, onkologia, psychiatria” – z udziałem wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, Marioli Kośmider - Radnej Rady Miejskiej Polkowice, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Kiejny - Eksperta ds. psychiatrii, dr hab. n. med. Adama Maciejczyka - Dyrektora Naczelnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Katarzyny Kapuścińskiej - Dyrektora Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz Zbigniewa Terka - Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ


Pierwszy panel zdominowała dyskusja o jakości samorządu w Polsce i efektach współpracy samorządów różnych szczebli podczas realizowania swoich celów i zadań. Uczestnicy wskazywali również potrzebę współpracy przedstawicieli samorządów z władzą centralną, a także środowiskami gospodarczymi, naukowymi i organizacjami pozarządowymi. Istotnym tematem była również potrzeba utrwalania i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego, którego istnienie jest warunkiem koniecznym dla sprawnego funkcjonowania samorządów. - Rząd powinien uwolnić energię samorządów! – apelował Robert Raczyński – Prezydent Lubina. - Dobro Państwa jest wartością nadrzędną w naszej pracy. Mamy jednak do wykonania konkretne zadania. Dlatego potrzebujemy narzędzi i środków do ich realizacji. Musimy robić wszystko, aby mieszkańcy mieli poczucie, że mają wpływ na procesy zachodzące w ich miastach, miasteczkach i wsiach – podsumował dyskusję marszałek Cezary Przybylski.

 

Kolejny panel dyskusyjny poświęcony był tematyce ochrony środowiska, a w szczególności zagadnieniom niskoemisyjnych form transportu, czystego powietrza oraz gospodarki odpadami. Dzisiejsze wyzwanie w tym obszarze, w ocenie wicemarszałka Grzegorza Macko, to przede wszystkim odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.  - Problem należy rozwiązywać systemowo i tu niezwykle istotne jest zadeklarowane wsparcie ze strony rządu – ocenił wicemarszałek podczas dyskusji.  - Walka ze smogiem to walka na terenie całego regionu, nie tylko w pojedynczych miastach, które obserwujemy na mapach opisujących największe zanieczyszczenie – dodał radny Dariusz Stasiak. Zdaniem Tymoteusza Myrdy, członka zarządu województwa, w zakresie walki o czyste powietrze jednym z kluczowych narzędzi jest rozwój transportu kolejowego. - Pamiętajmy tylko, że samorząd województwa odpowiada za rozwój kolei regionalnej, a nie tej na szczeblu miejskim, powiatowym i gminnym. Dlatego potrzebujemy dobrej współpracy z samorządami, które powinny we własnym zakresie zapewnić transport podróżnych do miejsc gdzie będą mogli przesiąść się do pociągu – wyjaśniał Tymoteusz Myrda.

 

Tematem ostatniego panelu była opieka zdrowotna ze szczególnym uwzględnieniem opieki onkologicznej i psychiatrycznej. Samorząd województwa ma w tym zakresie niezwykle istotne zadania. Oprócz prowadzenia szpitali ma również za zadanie wdrażać akcje profilaktyczne, które powinny edukować, a jednocześnie minimalizować przyszłe zagrożenia związane z koniecznością leczenia mieszkańców regionu. – Staramy się zachęcać przyszłą kadrę medyczną do podjęcia pracy w regionie, w naszych placówkach. Służą temu rozmaite programy, jak na przykład ten skierowany do studentów pielęgniarstwa – zauważył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Ale oprócz licznych inwestycji w infrastrukturę szpitalną, które od kilku lat możemy obserwować na Dolnym Śląsku, paneliści zwrócili uwagę na inne zagadnienie ściśle związane z funkcjonowaniem szpitali. - Oprócz szkolenia lekarzy nie zapominajmy o edukowaniu pozostałych pracowników szeroko pojętego systemu ochrony zdrowia. Mam tu na myśli opiekunów medycznych, a także całą kadrę administracyjną. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o odpowiednim poziomie świadczenia usług medycznych w regionie – mówił dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Podczas dyskusji nie zabrakło szerokiej debaty o finansowaniu służby zdrowia. - Odpowiadając na potrzeby rynku staramy się dokładać do systemu coraz więcej środków. Jesteśmy świadomi skali wyzwań przed którymi stoimy – zauważył Zbigniew Terek kierujący dolnośląskim oddziałem NFZ."

 

 

 

Miło nam poinformować iż Supra Brokers jest partnerem wydarzenia: "II Koncert charytatywny z cyklu Wielcy Artyści Małym Pacjentom" na rzecz Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

15 | 11 | 2019

Miło nam poinformować iż Supra Brokers jest partnerem wydarzenia: "II Koncert charytatywny z cyklu Wielcy Artyści Małym Pacjentom" - Znakomici artyści dedykują swoje wielkie talenty i emocje projektowi na rzecz Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Gwiazdami wieczoru będą najbardziej znana na świecie polska sopranistka - Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna - tenor, przed którym melomani chylą czoła w największych teatrach operowych świata! Mistrzom opery towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, którą zadyryguje Ruben Silva. Wszyscy artyści występują pro bono, jak również wynajęcie sali, oświetlenie, scena i druk są bez opłat. Są jeszcze szanse na zakup biletu Cegiełki - Całkowity dochód z biletów-cegiełek przeznaczony będzie na przeniesienie i nowoczesne wyposażenie serca szpitala czyli banku krwi. Pracownia serologii znajduje się od 40 lat 700 m od bloku operacyjnego, a dzięki publiczności koncertu już w lutym znajdować się będzie w innowacyjnej, nowej przestrzeni zaledwie 30 m od sal operacyjnych! Link do zakupu biletu-cegiełki: https://www.kids.org.pl/

Supra Brokers S.A. – spółka wkracza w nowy etap działalności

07 | 11 | 2019

Spółka Supra Brokers S.A. świętująca niedawno 20-lecie istnienia wkracza w nowy etap rozwoju którego kierunek wyznacza ekspansja na nowe rynki i nowe obszary działalności. Z wyzwaniami, jakie wiążą się z tymi działaniami, łączą się zmiany personalne w Spółce: dotychczasowy Prezes Zarządu Supra Brokers S.A. Rafał Holanowski z dniem 6 listopada przestał pełnić swoją funkcję. Do czasu wyłonienia nowego Prezesa Zarządu, jego obowiązki przejmuje Zarząd Spółki. Rafał Holanowski wraz z zespołem wprowadził firmę Supra Brokers S.A. na najwyższe miejsca w rankingu najważniejszych brokerów ubezpieczeniowych w Polsce. Dziś Supra Brokers jest największym brokerem ubezpieczeniowym sektora medycznego. Supra Brokers S.A. od 20 lat z sukcesem obsługuje sektor finansów publicznych będąc liderem wśród brokerów w Polsce w zakresie ochrony ubezpieczeniowej jednostek medycznych jak i samorządowych. Spółka z powodzeniem obsługuje również sektor nauki, edukacji i sportu, biznes komercyjny i transportowy będąc solidnym partnerem ponad tysiąca podmiotów gospodarczych. #Supra Brokers, #broker ubezpieczeniowy, #nowy etap działalności #rozwój

XV Forum Rynku Zdrowia - Supra Brokers S.A. Sponsorem Głównym. Wywiad z Rafałem Holanowskim Prezesem Zarzadu Supra Brokers

30 | 10 | 2019

XV Forum Rynku Zdrowia

 

Nadal czekamy na ustawę o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Dlaczego taka regulacja jest potrzebna w polskim systemie opieki zdrowotnej? Między innymi na to pytanie odpowiada Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers SA. - Dotychczasowe założenia projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta na pewno można udoskonalić. Taka regulacja jest bardzo potrzebna. Jakość świadczeń i dbałość o bezpieczeństwo pacjenta jest obowiązkiem, a nie przywilejem - mówi Rafał Holanowski. I zaznacza: - W polskim ustawodawstwie dotyczącym ochrony zdrowia nie ma przepisów, które regulowałyby obowiązek profesjonalnego podejścia do procesów zarządzania ryzykiem klinicznym. Bezpośrednią konsekwencją tego stanu rzeczy są szkody wyrządzone pacjentom, a pośrednim skutkami - dodatkowe koszty finansowe po stronie szpitali oraz całego systemu ochrony zdrowia. - Nie jest to problem, z którym borykamy się tylko w Polsce. Natomiast we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych pod względem opieki zdrowotnej, na przykład we Francji, Niemczech, czy Stanach Zjednoczonych, funkcjonują rozwiązania prawne narzucające obligatoryjne standardy i formuły dotyczące zarządzania ryzykiem klinicznym oraz dbania o poprawę bezpieczeństwa pacjentów - wskazuje ekspert. Na pytanie, dlaczego wciąż mamy w Polsce problem ze zgłaszaniem przez personel medyczny zdarzeń niepożądanych, a także z ich wnikliwym analizowaniem, prezes Rafał Holanowski odpowiada: - Musimy odróżnić pojęcie samego błędu medycznego od pojęcia krytycznego incydentu, który może doprowadzić do błędu medycznego. W sytuacji, w której doszło do takiego błędu, „mleko już się rozlało”, a pacjenci - wcześniej czy później - zgłoszą roszczenia i sprawa będzie rozstrzygana przed sądem. - Natomiast najważniejszą kwestią w kulturze organizacyjnej podmiotu leczniczego, jest umiejętność samouczenia się, czyli uprzedzania zdarzeń niepożądanych. Jeżeli np. zauważyliśmy, że zostały pomylone leki, wówczas nie tylko podajemy antidotum, ale też natychmiast zgłaszamy takie zdarzenie. Następnie, na podstawie takiego zgłoszenia, na poziomie menedżerskim w organizacji podejmowane są działania korygujące, aby do podobnych zdarzeń nie dochodziło w przyszłości - podkreśla nasz rozmówca. - Niestety, po pierwsze w Polsce nigdy takiej kultury organizacyjnej nie uczono. Po drugie personel medyczny często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo proces samouczenia się jest ważny. Po trzecie tam, gdzie takie próby podejmowano, napotykano na opór, gdyż raportowanie zdarzeń niepożądanych w naszej kulturze zbyt mocno jest kojarzone z „donoszeniem na innych” - stwierdza ekspert. Podkreśla, że najważniejszym sposobem na zmianę takiego podejścia jest odpowiedni proces kształcenia, w tym cykle szkoleń mające przekonać personel, że zdarzenia niepożądane zgłaszane są dla dobra i bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i placówki medycznej. - To jest bardzo trudne, ale możliwe, czego dowodzą doświadczenia m.in. krajów anglosaskich - podsumowuje prezes Rafał Holanowski. Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Synergia biznesu, nauki i samorządu – jak ją osiągnąć? debata w czasie Forum Regionów podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy

02 | 09 | 2019

Wśród tematów XIII już Forum Regionów nie zabraknie tematów z zakresu zrównoważonego rozwoju miast, wykorzystania funduszy europejskich, poprawy jakości życia mieszkańców, nowych inwestycji czy rozwoju infrastruktury w regionach. Zapraszamy na debatę z udziałem Prezesa Zarządu Supra Brokers S.A.: Rozwój regionu zależy od wielu czynników, w szczególności od prawidłowej współpracy samorządu, biznesu, organizacji naukowo-badawczych i NGO. Od 2007 roku integralną częścią Forum Ekonomicznego jest Forum Regionów – platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Forum Regionów to okazja do podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania partnerskich kontaktów.

Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?

02 | 09 | 2019

Jubileuszowe X Forum Ochrony Zdrowia zostanie zainaugurowane w dniu 3 września o godz. 11:55 panelem „Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?” Pomimo, że sektor zdrowia odgrywa w Polsce ogromną rolę dla obywateli, nadal kojarzy się z wieloma niesprawnościami funkcjonowania. Obecnie inwestowane środki finansowe mają usprawnić jego działanie, między innymi poprzez wdrożenie nowych technologii. Inną nowością jest zburzenie podziału na świadczeniodawców publicznych i prywatnych, przy jednoczesnym usprawnianiu jakości w najlepszej cenie. O tych i innych fundamentach nowego systemu ochrony zdrowia rozmawiać będą eksperci na XXIX Forum Ekonomicznym. Według wszelkich badań rynkowych zdrowie jest najważniejsze dla Polaków i najważniejszym aspektem, na który Polacy będą zwracali uwagę w kampanii wyborczej. Aktualnie brakuje nam zarówno właściwej organizacji i procesów oraz zasobów finansowych i ludzkich umożliwiających rozwój systemu ochrony zdrowia. Aby spełnić oczekiwania Polaków niezbędne są istotne, a być może rewolucyjne, zmiany w ochronie zdrowia. Celem panelu „Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?” jest dyskusja na temat fundamentów nowego polskiego systemu ochrony zdrowia i trudnych decyzji z nią związanych, które należy podjąć. Udział w niej wezmą: dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia – Maciej Bogucki, rzecznik Biura Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – Ryszard Gellert, prezes zarządu Supra Brokers S. A. – Rafał Holanowski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Adam Niedzielski, prezes zarządu Grupy Lux Med – Anna Rulkiewicz oraz Jakub Szulc, Ekspert EY. Nikt już nie kwestionuje konieczności zwiększenia finansowania publicznego i organizacji finansowania prywatnego w celu zasilenia systemu ochrony zdrowia znacznie większymi środkami. Ustawowe zwiększenie finansowania ze środków publicznych mamy zagwarantowane. Czas zająć się „ucywilizowaniem” środków wydawanych prywatnie. Naturalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ubezpieczeń komplementarnych w znacznie szerszym zakresie. Aby to było możliwe niezbędne jest połączenie środków publicznych i prywatnych poprzez możliwość dopłat ubezpieczeniowych do systemu publicznego i zakończenie wieloletniej praktyki zmuszania Polaków do płacenia kilkukrotnie za to samo. Raz płacimy składkę zdrowotną, a potem na przykład kupujemy abonament prywatny lub płacimy „z kieszeni prywatnej” za niezbędne świadczenie zdrowotne. Podobny chaos panuje po stronie świadczeniodawców. Na siłę staramy się dzielić świadczeniodawców na publicznych i prywatnych. Siła przyzwyczajenia z czasów słusznie minionych jest olbrzymia i całkowicie nieuzasadniona. W rzeczywistości mamy bardzo różnorodne i często mieszane formy właścicielskie podmiotów leczniczych. Oczywiste i racjonalne jest wybieranie świadczeniodawców, którzy są w stanie zaoferować najlepszą jakość w najniższej cenie, z zachowaniem konkurencyjności i ograniczeń antymonopolowych. Należy od nowa spojrzeć na organizację i kontraktowanie świadczeń w zakresie POZ, opieki specjalistycznej i świadczeń szpitalnych. W trakcie panelu eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie jak właściwie zorganizować nowe fundamenty systemu ochrony zdrowia oraz czy Polacy są gotowi na przełomowe zmiany. Partnerem panelu jest Grupa Lux-MED. https://www.forum-ekonomiczne.pl/fundamenty-nowego-systemu-ochrony-zdrowia-w-polsce-ewolucja-czy-rewolucja/

Supra Brokers Partnerem Kongresu Portów Lotniczych Sky&More w Rzeszowie 30-ty maja. czyt.więcej:

28 | 05 | 2019

30-ego maja w Rzeszowie odbędzie się Kongres Portów Lotniczych Sky&More. Brokera ubezpieczeniowego Supra Brokers S.A. jako Prelegent, Ekspert oraz jako Uczestnik reprezentować będzie Pan Jacek Kopacz Wiceprezes Zarządu Supra Brokers S.A.. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat sytuacji, aktualnych wyzwań oraz kierunków rozwoju branży lotniczej w Polsce i Europie. Zapraszamy.

Pracownicze Plany Kapitałowe: obiektywne, a nie emocjonalne kryteria wyboru. czyt. więcej

24 | 05 | 2019

Pracownicze Plany Kapitałowe: obiektywne, a nie emocjonalne kryteria wyboru.

Obecnie o ubezpieczeniach życiowych i roli ubezpieczycieli nie można mówić w oderwaniu od projektu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zakłady ubezpieczeń na życie mają bardzo dużą szansę na zdobycie przewagi konkurenycjnej nad towarzystwami funduszy inwestycyjnych i Polskim Funduszem Rozwoju, ponieważ - siłą rzeczy - posiadają największe doświadczenie w zakresie zarządzania długoterminowymi aktywami. Należące do zakładów ubezpieczeń towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą zatem najlepszym kierunkiem przy świadomym wyborze świadczeniodawcy w zakresie zarządzania aktywami Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przy wyborze świadczeniodawcy, najbardziej wymiernym wskaźnikiem, za pomocą którego można porównać ofertę poszczególnych powszechnych towarzystw emerytalnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych należących do zakładów ubezpieczeń, jest analiza stopy zwrotu z kapitału przy uwzględnieniu struktury wiekowej kadry pracowniczej. To nie tylko analiza w perspektywie 3-5 lat, ale nawet 10-15 lat i dłużej. My już taką analizę przeprowadziliśmy i mamy swoje typy odnośnie do tego, które grupy ubezpieczeniowe mają najlepsze wyniki inwestycyjne.

Rolą brokera przy projekcie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest więc umiejętność porównania aktywności inwestycyjnej zakładów ubezpieczeń. W oparciu o obiektywne, a nie emocjonalne kryteria. Te obiektywe to kryteria finansowej stopy zwrotu. Klient nie ma czasu ani ochoty, żeby robić to samodzielnie, i jeżeli nie chce zostać przydzielony z rozdzielnika do Polskiego Funduszu Rozwoju, może skorzystać z wiedzy i doświadczenia Brokera. To nasza zawodowa aktywność, żeby śledzić umiejętności i wyniki lokacyjne towarzystw funduszy inwestycyjnych należących do zakładów ubezpieczeń z uwzglednieniem struktury wiekowej. Pracownik przystępujący do planu im jest starszy, tym musi mieć bezpieczniejszy rodzaj lokowanych środków, a im jest młodszy, tym może pozwolić sobie na długoteminowe lokowanie w bardziej agresywnych instrumentach. Dlatego tak potrzebne jest doradztwo, a przede wszystkim wiedza, która została zdobyta poprzez analizę struktur wiekowych w licznych programach ubezpieczeń grupowych na życie, które realizuje broker. Broker potrafi ocenić i dopasować rodzaj funduszy, które będą optymalne dla kadry pracowniczej. Potrafi połączyć wszystkie elementy, wyciągnąć na ich podstawie wnioski i zaprezentować je Klientowi. Tak, aby ten mógł świadomie, na podstawie analizy rynku i doświadczeń zakładów ubezpieczeń w inwestycjach, podjąć dezycję o świadczebiodawcy PPK. Rafał Holanowski, Prezes Zarządu Supra Brokers S.A. dla Miesięcznika Ubezpieczeniowego, maj 2018.